Темељ за ВСТС Српске постоји већ 18 година

0
380
Правни основ за доношење закона о високом судском и тужилачком савјету Републике Српске представља Устав Републике Српске и закључци Народне скупштине из фебруара 2004. године, којима је дата условна сагласност Влади Српске за потписивање Споразума о формирању ВСТС БиХ.
Шеф Клуба посланика СНСД-а у НСРС Игор Жунић објашњава за наш лист да је републички парламент, у којем су већину имали СДС и ПДП, у фебруару 2004. године дао сагласност Влади Српске, на чијем челу је био ПДП-ов Драган Микеревић, да закључи Споразум о преношењу одређених одговорности ентитета кроз утемељење ВСТС БиХ.Жунић каже да је НСРС у тим закључцима обавезала Владу и представнике Српске у Парламенту БиХ да се приликом израде Закона о ВСТС БиХ залажу за то да се у закон уграде рјешења која ће институционално и суштински сачувати утицај Републике Српске.

– То је подразумијевало формирање подсавјета са јасно дефинисаном улогом и процедуром рада у односу на ВСТС БиХ, као и да сједиште те институције буде у тадашњем Српском Сарајеву, односно данас Источном Сарајеву. Као што знамо, ниједна од те двије ствари није урађена, тако да то данас служи као основ за усвајање закона о ВСТС РС – каже Жунић.

Он истиче да је тада усвојен закључак који каже да ће, “уколико суштина приједлога НСРС не буде садржана у Приједлогу закона о ВСТС БиХ, Народна скупштина повући своју сагласност на споразум на исти начин како је и дала”.

– Закон о ВСТС РС практично је био на чекању 18 година и сада је упућен републичком парламенту на усвајање – каже Жунић.

Он истиче да наводи из СДА да се ради о нападу на уставноправни поредак БиХ не заслужују коментар, јер је, како каже, беспредметно коментарисати оне који “своју вољену државу бране зазивајући страни интервенционизам и санкције”.

Потпредсједник републичког парламента и функционер Уједињене Српске Милан Петковић каже да нико не може да каже да НСРС по овом питању ради било шта мимо Устава, закона и своје надлежности.

– Један од закључака НСРС из фебруара 2004. године, којим је дата сагласност за касније формирање ВСТС БиХ, био је да његово сједиште буде у Српском Сарајеву. Да ли је то испоштовано? Није. Да ли је НСРС усвојила закључак да ће повући сагласност на споразум ако не буду испоштовани њени приједлози? Јесте. Дакле, ми данас не радимо ништа друго него поступамо по закључцима најстарије институције Републике Српске – каже Петковић, додајући да се политика СДА одавно свела само на неосноване оптужбе за напад на уставни поредак БиХ.

Са друге стране, СДА је јуче саопштила да сагласност Владе РС на Нацрт закона о ВСТС РС представља до сада најозбиљнији напад на уставно-правни поредак БиХ.

– Уколико НСРС усвоји овај закон, СДА ће путем овлаштених предлагача упутити апелацију Уставном суду БиХ и оспорити уставност тог закона – саопштили су из СДА.

Ова странка је позвала правосудне институције БиХ да што прије “процесуирају све одговорне за овај напад”.

– Док нешто блажом реториком покушава одобровољити међународне представнике, Додик и СНСД истовремено настављају са сепаратистичким потезима, којима се коначно мора стати у крај. Од САД очекујемо да прошире и конкретизују започете, а од земаља ЕУ да се придруже санкцијама – навели су из СДА.

Чланови

Нацрт закона о ВСТС РС, који би 8. фебруара требало да се нађе на дневном реду НСРС, између осталог, предвиђа да ВСТС има 11 чланова. По четири члана бирале би судије и тужиоци из својих редова, а преостала три члана бирали би Влада, Народна скупштина и Адвокатска комора РС. Нацртом се предвиђа да ће закон ступити на снагу годину дана након објављивања у “Службеном гласнику РС”, уз образложење да је толико времена потребно да се обезбиједе просторни, материјални, технички и кадровски услови.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here