Салкић измислио “образовну агресију”

0
546
Потпредсједник Републике Српске Рамиз Салкић јуче је извршио још један вербални напад на Српску и Србију, понављајући своје раније оптужбе да се усклађивањем наставних планова и програма врши “образовна агресија” на БиХ.

Салкић је прије годину дана, односно 14. октобра прошле године издао саопштење у којем је “упозорио да планирано усклађивање наставних планова и програма РС и Србије, представља кршење Оквирног закона о основном и средњем образовању БиХ и образовну агресију на нашу земљу”.

Идентичне оптужбе поновио је јуче када је за сарајевске медије изјавио да би “према најављеној синхронизацији наставних планова и програма бошњачка дјеца требало да уче да су РС и Србија двије братске државе, што је образовна агресија на БиХ”.

Декан бањалучког Факултета политичких наука и посланик СНСД-а у Народној скупштини РС Ранка Перић Ромић каже да се сами појмови образовање и агресија напросто не могу доводити у везу, јер је то потпуно неприродно.

– Није ми јасно како неко може да склопи у глави појам “образовна агресија”. Појам агресија се не може користити у том контексту, јер образовање то једноставно не трпи. Нажалост, знамо да није први пут да Рамиз Салкић даје сличне изјаве с циљем промоције интереса странке којој припада – каже Перић Ромић.

Она додаје да идентитет српског народа почива на језику и на том пољу је важно усаглашавање наставних програма Српске и Србије, истичући да српски народ с обје стране Дрине дијели исту историју, коју упорно прекрајају они који користе термин агресија.

– Они тај термин користе када год спомену српски народ, па чак и када говоре о образовном систему. Тиме у ствари дају образложење зашто нам је неприхватљив образовни систем на којем они инсистирају – каже Перић Ромић.

Њено мишљење дијели и бивша министарка просвјете и културе РС и спољни члан скупштинског Одбора за образовање, науку, културу и информисање Сњежана Божић, која каже да први пут чује за синтагму “образовна агресија”.

– И тај оквирни закон о основном и средњем образовању БиХ који спомиње Салкић је, као што му и сам назив каже, један оквирни закон, а ми у Српској, као и они у ФБиХ, имамо своје законе и позивање на кршење тог акта је практично немогуће. У суштини, сигурна сам да је све то што говори у сврху предизборне кампање – каже Божићева.

Народни посланик и члан скупштинског Одбора за образовање, науку, културу и информисање Данијел Јошић каже да Рамиз Салкић својим изјавама најмање доприноси добросусједским односима БиХ и Србије.

– Очигледно да Салкић, који је и функционер СДА, подизањем тензија креће у кампању за новембарске локалне изборе. То од њега не изненађује, поготово ако се зна да се раније није либио да због ситних политичких поена злоупотребљава и ђаке у основној школи – каже Јошић.

Ћирилица

Рамиз Салкић је половином августа ове године узбуркао јавност у Српској када је саопштио закључке фамозног Савјета потпредсједника РС који је формиран у октобру прошле године и чине га 44 члана, углавном функционера СДА. Усвојеним закључцима, између осталог, тражи се изједначавање надлежности Дома народа ФБиХ и Вијећа народа РС, као и надлежности предсједника и потпредсједника у Српској и ФБиХ, а један од небулозних закључака је онај у којем се наводи да је “ћирилица дио писаног насљеђа босанског језика”.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here