Најављене иницијативе за промјену назива улица у ФБиХ

0
530
У општинама у Унско-санском кантону у ФБиХ бројне су улице и установе преименоване и назване по ратном лидеру муслимана у БиХ Алији Изетбеговићу или припадницима такозване Армије БиХ, чему се српска удружења противе и најављују иницијативе да се врате стари називи, те да се престане са дезавуисањем и мијењањем историје и истине.

У Бихаћу се налази Алеја Алије Изетбеговића, Трг Златних љиљана, као и улице које носе називе Петог корпуса и његових бригада, те Босанских шехида, Босанских банова, али и Треће сатније ХВО-а и Папе Ивана Павла Другог.

У Босанској Крупи, Бужиму и Цазину улице су назване по Алији Изетбеговићу.

У Босанској Крупи се налази Трг Алије Изетбеговића, Алеја Златних љиљана, улице „Патриотске лиге“ и генерала такозване Армије БиХ Мирсада Седића, као и оне назване по бригадама Петог корпуса.

У Бужиму су двије основне школе назване по погинулим припадницима такозване Армије БиХ – Основна школа /ОШ/ „Суљо Мирвић“ и ОШ „Мирсад Салкић“, док у Великој Кладуши једна основна школа носи назив „25. новембар“, а друга „1. март“.

Предсједник Савеза српских удружења „Завичај“ Бране Пећанац сматра да преименовања улица и установа у ФБиХ воде ка ревизији и поништавању релевантних историјских чињеница, што се посебно односи на називе школских и културних установа којима се дају имена особа које су одавно завршиле на сметљишту историје.

– Савез српских удружења то резолутно осуђује и противимо се девалвирању историјских чињеница, занемаривању и поништавању истине. Нажалост, ово је смутно вријеме и истином командују они који имају политичку моћ – рекао је Пећанац Срни.

Он је нагласио да је поготово трагично што се школским установама у ФБиХ мијењају називи и дају имена особа које немају никакве веза са образовањем и културом, а које, уз то, у историјском контексту имају негативну улогу.

Пећанац је рекао да ће Савез српских удружења упутити апел институцијама ФБиХ и свима који одлучују о овом питању.

– Шаље се ружна порука младима, ученицима. Стављањем на њихове образовне установе имена лица која немају везе са културом предочавају им се искривљене чињенице. Жалосно је да се то ради јер се вријеђају осјећаји и нарушава се историјски легалитет и истинитост – нагласио је Пећанац.

Он сматра да све ово не шкоди само Србима, већ и будућим нараштајима других народа, те објаснио да се на овај начин шаље погрешна порука младима, те им се дају упутства за погрешно схватање историје.

– Ми имамо толико личности из културе чије име са поносом могу да носе школске и образовне установе – Иво Андрић, Скендер Куленовић, Меша Селимовић и други. Њихова имена се мијењају именима особа које су доказале, поготово у Другом свјетском рату, као сарадници окупатора и фашистичке идеологије – рекао је Пећанац.

Пећанац је истакао да ће Савез апеловати да се врате стари називи улица и установа у ФБиХ, те престане са дезавуисањем и мијењањем историје и истине.

– Осим тога, српска дјеца у ФБиХ не уче свој језик, не уче своје писмо, немају статус релевантног уставотворног народа. У ФБиХ је прије минулог рата живјело 600.000 Срба, а сад су сведени на статистичку грешку у овом ентитету – рекао је Пећанац.

Он је навео да ће и на овом плану Савез радити и тражити подршку од институција ФБиХ, Републике Српске и Савјета министара.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here