Додик: Од 14 услова за преговоре, три готово немогуће испунити

0
391

Српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је од 14 услова за преговоре са ЕУ три говото немогуће испунити.

Додик је рекао да се Република Српска залаже да се сви једнако ријеше, али да међународни фактори кажу да ће питања укидања ОХР-а и Уставни суд оставити на крају.

– Кажу, то ћемо послије, када завршимо ове, а то значи за десет година – рекао је Додик у Београду на трибини „Изворни Дејтон или мирни разлаз у БиХ“.

Додик је поновио да се не може вратити на изворни Дејтон, те да Републику Српску нападају зато што каже да је једна од опција за БиХ мирни разлаз, а нападају је као да је иницирала „атомски разлаз“ у БиХ.

Он сматра да је у овом тренутку веома важно што више повезати питање Републике Српске и тзв. Косова, те дефинисати и стално истицати српске националне интересе.

Према његовим ријечима, када би на оперативном плану Република Српска сад донијела одлуку и рекла – од вечерас смо независна држава, Србија би морала да остане изван тога из политичких, државно-правних разлога, јер ако призна Републику Српску, што онда да не призна тзв. Косово.

– То је нешто што у оперативном смислу треба имати на уму, свима нам је то јасно – рекао је Додик и додао да Србија, Република Српска, тзв. Косово мора да буде на далеко вишем нивоу интегрисано у јавном дискурсу, него што је сада.

У том погледу, шта ће урадити Русија и Кина, каже он, то су друге ствари.

– Све звучи лијепо када се разговарате, али фактички Кина због својих унутрашњих политичких питања неће дозволити никакво кретања о дисолуцијама и било чему другом. То је јасно као дан – истакао је он.

Када је ријеч о Русији, Додик је навео да постоји разумијевање за положај, али да никада није чуо у разговору са највишим људима руске државе и пред самим Владимиром Путином да се ишло даље од територијалног интегритета БиХ и аутономије Републике Српске.

Он сматра да Српска не треба да иде ни у какав авантуризам, него треба да изгради јасну политичку структуру која има на памети шта треба да ради, да се интегрише са Србијом по свим питањима, а данас је то лакше него прије 15 година.

Он је навео да су много велике земље разграђене, а једна мала Република Српска већ преживљава све голготе које нису нимало лаке све ове деценије.

– У том погледу, мислим да постоји тај квантум воље да Република Српска изнесе свој положај у тако неповољним околностима, као што су у БиХ – рекао је Додик.

Он сматра да ће доласком нове администрације /у САД/ Запад покушати брзо да ријеши нека ургентна питања, односно да додатно унитаризује БиХ и да ријеши проблем тзв. Косова.

Додик је оцијенио како сматрају да Републику Српску треба додатно разграђивати, како би се натјерали Срби, муслимани и Хрвати да искључиво проблеме рјешавају на нивоу Сарајева.

Он је рекао да се тиме иде за тим да се дезавуише прије свега значај Републике Српске и и да се она прикаже као реметилачки фактор у самој БиХ, што је поготово видљиво промоцијом неке приче о грађанском друштву у БиХ, коју заговара СДА, што је апсурд.

Додик је рекао да ће се наћи Срба који ће заговарати такву БиХ, те подсјетио да је данас популарно у БиХ да неки Мустафа или Ибро каже да је Хрват, док су Жељка Комшића изабрали муслимани, а он нема никакве везе са хрватским националним интересом.

– Онда видите шта се ту ради. Е, сад је остала Република Српска да се полако моделира, руши, увијек изнова криминализује. Кад год долазе избори, увијек је прича о криминалу, корупцији, јер у Српској нема у власти оних који су учествовали у оружаним сукобима. Једини човјек који је у континуитету од те ратне генерације сам ја. Све је ново – рекао је Додик.

Он је истакао да је у протеклих 15 година његова власт успјела да заустави процес разградње Републике Српске, не дозволивши реформу полиције, али да је један од највећих губитака била редефиниција финансијског система у БиХ, који је уређен противуставно и уведен финансијски субјективитет БиХ, који није имала.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here