Додик: Инцково понашање не доприноси ни стабилизацији ни напретку БиХ

0
495
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик поручио је високом представнику у БиХ Валентину Инцку да је за све ове године могао бар једном да прочита Дејтонски мировни споразум, у којем је, између осталог, описана и његова улога у БиХ, умјесто што чита федералну штампу и информише се по кабинетима бошњачких политичара.

 

– Да је то учинио видио би да су Међународни пакт о економским социјалним и културним правима и Међународни пакт о грађанским и политичким правима дио уставног устројства БиХ јер су саставни дио Устава БиХ. Да је прочитао Устав БиХ видио би да управо ти документи гарантују право народа на самопредјељење – рекао је Додик Срни упитан да прокоментарише Инцкову изјаву да „ентитети постоје само на основу Устава БиХ“.

Српски члан Предсједништва БиХ оцијенио је да Инцково понашање на мјесту високог представника, осим што је супротно Анексу 10 који га је и довео у БиХ, не доприноси ни стабилизацији ни напретку БиХ и потпуно је јасно да је Валентин Инцко свих ових година бошњачки лобиста.

– Инцко би морао да зна да је међународни споразум којим је настала БиХ старији од изјава Савјета за имплементацију мира или његових произвољних тумачења и да је кршење Дејтонског споразума кривично дјело – нагласио је Додик.

Што се тиче његових пристрасних и нетачних извјештаја које шаље Савјету безбједности УН, Додик је рекао да то није ништа ново и јасно је да таквим извјештајима он себи продужава политички живот у БиХ за астрономски високу плату коју више ни на једној тачки земљине кугле не би могао да добије.

– Када је већ толико новца добио на рачун ничега у БиХ добро би било да већ једном почне да зарађује плату, за почетак тачном интерпретацијом Дејтонског споразума, Устава БиХ и свих конвенција које су уграђене у њега. Овако је свима јасно да Инцко добро живи оптужујући Милорада Додика и Републику Српску и да њему таква ситуација савршено одговара. Грађани и Републике Српске и ФБиХ од њега имају само штету у сваком смислу – констатовао је Додик.

Инцко је за „Аваз“ коментаришући изјаву Додика да ће Срби и Хрвати „креирати заједничку изјаву како БиХ може да функционише“ и да је, уколико она не буде прихваћена, „једино рјешење раздруживање“ рекао да да „изјаве попут ове Додикове не воде никуда“ и само стварају тензије у вези с темељним аспектима Дејтонског мировног споразума.

– Наредне седмице извијестићу о овом и другим оспоравањима Мировног споразума у свом редовном обраћању Севјету безбједности сигурности УН – рекао је Инцко који је  подносећи свој претходни извјештај пред УН-ом, нагласио да су „власти Српке „наставиле подривати државне институције у покушају да докажу да су оне неефикасне, неучинковите и да нису за добробит интереса РС“.

Парцијалне измјене не могу довести до коначног реда у правосудном систему

Милорад Додик истакао је да је за Републику Српску једино прихватљива свеобухватна структурна реформа правосуђа, коју је својевремено договорио и потписао са тадашњим високим представником за спољну политику и безбједност ЕУ Кетрин Ештон, и да само она може дати резултате и довести до коначног реда у правосудном систему.

На питање Срне да прокоментарише изјаву специјалног представника ЕУ у БиХ Јохана Сатлера да је потребно враћање повјерења јавности у правосуђе и обезбјеђењу његовог интегритета, независности и одговорности, те да је с циљем омогућавања тих промјена потребно хитно измијенити Закон о Високом судиском и тужилачком савјету БиХ, Додик је истакао да парцијалне измјене, како то предлаже Сатлер, не могу довести до реда у правосудном систему.

– Враћање повјерења јавности у правосуђе, за које се и ми залажемо, а о којем говори Сатлер, није могуће само измјеном Закона о ВСТС. Ако већ европске структуре улажу средства у ВСТС БиХ, како признаје Сатлер, онда би неко могао да изведе закључак да и пресудан утицај на то исто правосуђе долази управо из међународних структура, а нас може навести на размишљање зашто би их ми уопште више финансирали – нагласио је Додик.

Он је нагласио да било каква супервизија у овој области у БиХ је неприхватљива и недопустива, те да правосуђе у БиХ треба реформисати у цјелини и ослободити га од финансирања споља.

– Само у том случају имаћемо свој правосудни апарат који ће одговарати грађанима који га плаћају, лишен било каквих утицаја са стране – поручио је српски члан Предсједништва БиХ.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here