Бомбардовали су један народ са двије стране Дрине

0
584

Бањалука – Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих намјерава да широм Српске представи резултате истраживања о посљедицама НАТО бомбардовања током 1995. године, а кључна порука је да српски народ ничим није изазвао налет авиона чланица алијансе чије ће се посљедице осјећати још годинама.

Подаци којима располаже Српска сумирани су у публикацији “Намјерном силом на Републику Српску”, чији је издавач Републички центар, а која је синоћ у организацији те институције РС и Србског сабрања “Баштионик” требало да буде презентована широј јавности у Бањалуци.

Операција “Намјерна сила” је почела 30. августа 1995. године. Повод је била експлозија на тржници Маркале у Сарајеву за који је НАТО одмах оптужио ВРС, а за коју никада нису утврђени сви детаљи. Ангажовано је више од 5.000 војника и више од 400 летјелица, укључујући 222 борбена авиона. Бачено је 1.026 бомби, а тежина баченог експлозива била је око 10.000 тона.

– Занимљиво је и да је НАТО планирао да употријеби и тада најсавременији и најубојитији бомбардер “Ф-117” – такозвани невидљиви и то у ударима 11. и 12. септембра, али је италијанска влада одбила дати сагласност да авиони слете у Авиано – пише у публикацији.

Ваздушни напади су, уз неколико прекида, трајали до 14. септембра, а оштећене су образовне установе, резервоари за воду, репетитори, болнице, мостови, избјегличка насеља. Интересантно је, како је наведено, да су 1. септембра њемачки борбени авиони типа “торнадо” први пут учествовали у акцијама против Срба, а тада се у тој земљи обиљежава “антиратни дан”.

У публикацији је наглашено да ни данас, као ни тада, Српска и Србија нису пријетња као и да су Српску, браниле само војска, полиција и њен народ, што је мање од 200.000 војно способних.

– Нисмо могли представљати опасност по свјетски мир и безбједност како се то тада представљало у западним круговима. Напад НАТО-а на Српску никада се и неће моћи ничим оправдати. Да иронија буде већа, први пут у новијој историји ратовања НАТО се отворено ставио у службу једне од зараћених страна, и то муслиманско-хрватској – пише у публикацији гдје је посебан акценат на употреби бојева са осиромашенијим уранијумом .

Директор Републичког центра Милорад Којић казао је јуче за “Глас Српске” је важно да се зна каква је била улога НАТО-а у ратовима деведесетих.

– Желимо да пошаљемо снажну поруку да се НАТО бомбардовање Српске и Србије не могу посматрати одвојено јер је бомбардован један народ са двије стране Дрине. Очито је на сцени била одлука да су Срби лоши момци. Ако погледамо посљедице које су остале од НАТО бомбардовања, недопустиво је да БиХ буде члан те алијансе – закључио је Којић.

Жртве

У публикацији, у којој су приложене и фотографије страдалих и рањених те уништених објеката, наглашено је да није могуће тачно утврдити број страдалих јер је у то вријеме било доста проблема у комуникацији због пројектила који су уништили репетиторе. Ипак, подаци показују да је погинуло више од 150 цивила, рањено њих више од 200, а страдало је и на десетине припадника Војске Српске.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here