Уставне промјене за Српску прихватљиве без уплитања странаца

0
526
Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Милорад Додик рекао је да се прво треба вратити изворним Дејтону и Уставу, па тек онда вршити одређене промјене, али искључиво унутар БиХ без уплитања међународне заједнице.

 

– Имајући у виду карактер БиХ, за покретање свих процедура треба постићи сагласност оба ентитета у којем правцу ће се кретати те процедуре – рекао је за Телевизију „Н1“.

Он је навео да захтјев за уставне промјене у БиХ није нимало лак, те да је неуспјелих покушаја било и раније.

– Имате Американце који су то покретали на различите начине у различитим тренуцима, чак и у оквиру бутмирског процеса. Овдје се појавио замјеник државног секретара који је моделирао тај процес и видјели смо да то није било успјешно са становишта очекивања управо тих реформи које су водили странци – подсјетио је Додик.

У вези са изјавом америчког амбасадора у БиХ Ерика Нелсона да треба реформисати Дејтонски мировни споразум и Устав БиХ, Додик наглашава да треба одбацити било какво мијешање или моделирање уставних процеса од странаца.

– Нелсона познајем довољно да закључим да није мислио да они треба да спроведу тај процес, него да то искључиво треба да урадимо ми у БиХ. То је наша ствар. Постоји Устав БиХ и он је такав какав је. Није донесен у БиХ, него је дио међународног права, дио мировног концепта и видјели смо и да амбасадор најављује да треба промијенити и Дејтонски споразум – рекао је Додик.

Он наводи да је то опсежна прича, те да су сви процеси могући, али да су немогуће промјене у смислу преношења надлежности са ентитетских на заједнички ниво.

– Они који мисле да ти процеси могу да иду у правцу легализације отимачине високог представника и његово насиље које је чинио намећући рјешења, отимајући од ентитета надлежности и преносећи то на заједнички ниво, грдно се варају – поручио је Додик.

Српски члан Предсједништва БиХ каже да БиХ не може да добије надлежности као што су одбрана, безбједност, финансије, нити било шта што није имала у досадашњем Уставу.

– Ми смо у накарадној ситуацији у којој је Устав дао надлежности једном нивоу, а оне се упражњавају на неком другом нивоу путем закона, чиме се директно крши Устав – нагласио је Додик.

Он је рекао да те накарадности треба ријешити на начин да се крене од базичног Устава који постоји, те да се не смије олако дозволити да се уђе у легализацију.

Додик је рекао и да се у БиХ примарно крши Устав, као највиши акт, те да га је требало, прије свега, спроводити, па тек онда мијењати.

– Не мијењати га одлукама високог представника и одлукама Уставног суда БиХ, који су креирали нову уставну праксу, потпуно нелегитимну. Високи представник није имао никаква права да то ради. То је међународна манипулација у вези са бонским овлаштењима, али доћи ће то вријеме када ћемо та питања размотрити. Надам се да ће бар један од тих међународних криминалаца у лику високог представника бити жив када буду створени услови да се против њих води кривични поступак за кршење међународног права – рекао је Додик.

Он сматра да у контексту измјена уставног поретка треба посматрати и одлуке међународних судова (Пилав, Зорнић и Сејдић и Финци против БиХ).

– То неће бити могуће, јер нема сагласности за то. Како је могуће да узмете и да нам наметнете многа питања као што је Суд, Тужилаштво, Сипа, Обавјештајна агенција, промијените систем финансирања у БиХ без сагласности ентитета, а да очекујете да се ми усагласимо са тим – наглашава Додик.

Он је рекао да Српска трпи, те да је убијеђен да то није одрживо.

Додик је подсјетио да је у Уставу БиХ наведено да је БиХ састављена од два ентитета, три конститутивна народа и грађана који у њој живе, али да су примарно конститутивни народи добили та права репрезентативности.

– Не мислим ја да је сретна та одлука за БиХ коју је донио међународни суд. Он је био мотивисан одређеним процесима да је ентитетизација у БиХ настојање да се развали позиција конститутивних народа и у том погледу је донио одлуку. Имате два издвојена мишљења која јасно говоре о томе – рекао је Додик.

Он је поновио да Устав треба мијењати унутар БиХ, те да је Српска спремна за то, али не и за мијењање базичних позиција.

Србима у Мостару потребан репрезентативан представник

Додик, који је и лидер СНСД-а рекао је данас да су мостарски Срби незадовољни, јер у том граду до сада није било њихових званичних представника, те да само репрезентативно представљање може побољшати њихов положај.

– Нама је веома стало да заштитимо права Срба који су највише угрожени на простору Мостара. Значајан број њих се никада није вратио, а и они који су се вратили имају веома лошу позицију у том граду – рекао је Додик.

Он истиче да само јасно и репрезентативно представљање тих Срба може довести до промјене њихове ситуације.

Додик је рекао да не постоји предизборни договор СНСД-а са ХДЗ-ом БиХ када је ријеч о изборима у Мостару, али да ће након избора СНСД бити отворен за разговор са свим актерима у оквиру градске скупштине.

– Са свима ћемо разговарати о измјенама кантоналног Устава, којима треба да се дефинишу Срби као конститутивни народ, па до тога да се обезбиједи процентуално учешће у структурама извршне власти сходно изборном резултату – рекао је Додик.

Он је истакао да је сада најбитније анимирати гласаче који имају право и требају да гласају у Мостару.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here