Представници Републике осудили потез Њемачке: Српска неће подлећи притисцима, има других партнера

0
253
Потез Њемачке да обустави наставак реализације важних инфраструктурних пројеката у Српској, у вриједности од 105 милиона евра, додатни је притисак на Републику и њено руководство да одступе од политике заштите уставности и законитости. Нећемо одустати од започетих инвестиција, наћи ћемо друге партнере за сарадњу.

Рекао је то “Гласу Српске” министар енергетике и рударства РС Петар Ђокић након што је јуче из Амбасаде Њемачке у БиХ саопштено да обустављају реализацију пројеката, односно рехабилитацију хидроелектрана “Требиње”, фазе три и четири те вјетропарка “Хргуд”, али и рјешавања проблема у вези са отпадним водама у Градишци.

– Њемачка се придружује неким другим државама које имају негативан став према Републици Српској зато што брани уставом утврђени поредак у БиХ и штити Дејтонски мировни споразум. У ствари, они би требало да буду гласнији заштитници уставног поретка и Дејтона од нас. Ово је додатни вид притиска на Српску и њено руководство да одступе од политике заштите уставности и законитости у Републици Српској и БиХ – казао је Ђокић.

Нагласио је да ће анализирати правну позицију са њемачком банком КфЊ у вези са енергетским пројектима чија реализација је обустављена.

– Надам се да немамо неких обавеза према њима у смислу једностраног раскида уговора. Односно, они су ти који раскидају уговор. Дали су донацију за градњу вјетропарка “Хргуд”, за израду студије и додатних формално-техничких питања. У сваком случају, пронаћи ћемо другог партнера и реализовати градњу вјетропарка “Хргуд” јер је ријеч о значајној инвестицији – рекао је Ђокић и додао да су за исти тај пројекат имали понуде и других партнера.

Када је ријеч о рехабилитацији “Хидроелектрана на Требишњици”, Ђокић наглашава да ће анализирати ситуацију те на основу тога закључити колико је новца потребно за те инвестиције.

– За хидроелектране увијек можемо наћи партнере – закључио је Ђокић.

Иста порука стиже и од градоначелника Градишке Зорана Аџића који наводи да привредници и становници тог града нису заслужили од Њемачке да обустави реализацију пројекта на њиховом подручју.

– У свим овим међународним пројекта Градишка је хваљена као средина која се заиста мијења и иде у оквиру промјена према Европској унији. Били смо препознатљиви. Сам КфЊ је много пута поновио да је пројекат започет у Градишци један од најбољих који напредује у БиХ – рекао је “Гласу” Аџић.

Нагласио је да се исти пројекат реализује и у Зеници и Мостару, али их је Градишка како тврди претекла у реализацији иако је у другим градовима започет двије године раније.

– Код нас се пројекат за награду обуставља, а у Зеници и Мостару иде даље. Сваки други коментар је сувишан – рекао је “Гласу Српске” Аџић и додао да већ имају у виду неке друге међународне организације које су спремне да им помогну у реализацији започете инвестиције.

Из њемачке Амбасаде у БиХ саопштено је да је влада Њемачке одлучила да обустави четири пројекта у Српској чија је укупна вриједност 105 милиона евра. О тој одлуци обавијештени су Министарство спољних послова БиХ и пројектни партнери.

– Њемачка влада је у априлу прошле године одлучила да испрва привремено заустави четири пројекта као реакцију на одлуке Народне скупштине РС од краја 2021. године о враћању надлежности. Међутим, није дошло до повлачења мјера које је тражила Њемачка. Умјесто тога, власти су наставиле са ескалацијом политичке кризе. Њемачка је због тога донијела одлуку да неће поново покретати обустављене пројекте – тврде у Амбасади.

Санкције

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС Саво Минић изјавио је да ће за завршетак пројекта збрињавања отпадних вода у Градишци тражити алтернативна рјешења.

– Градишка је најбољи примјер реализације тог пројекта у цијелој БиХ. Очигледно је овдје ријеч о наставку притисака на Српску који су се могли видјети посљедњих дана, укључујући и санкције одређеним политичарима – навео је Минић.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here