Подршка општине Пале и ресорног министарства пластеничкој производњи

0
683

Општина Пале је у протеклих више од годину дана издвојила укупно 55.000 КМ за подстицај пластеничкој производњи, а у току је нови конкурс за подстицаје гдје становници могу аплицирати за 15 пластеника површине 50 метара квадратних, рекао је данас начелник општине Бошко Југовић.

Југовић, који је заједно са представницима ресорног министарства посјетио породицу Гачанин, која са пластеничком производњом учествује у пројекту Међународног фонда за развој пољопривреде – унапређења руралног предузетништва, истакао је да је општина направила дугорочан програм да сваке године издвоји одређена средства за покретање пластеничке производње. 

Он је нагласио да на Палама људи имају услове за бављење овом дјелатношћу за властите потребе и за продају, те додао да ће породица Гачанин пренијети искуства онима који желе да се баве пластеничком производњом. 

“Прошле године смо додијелили 30 пластеника гдје је општина финансирала 70 одсто, а 30 одсто крајњи корисници. Све смо спровели трансапрентно и свакоме дали шансу да аплицира. Најбитније јесте да смо кроз тих 30 одсто обавезали људе да се домаћински односе према том пластенику, јер ако не учествују својим новцем онда то злоупотребљавају”, рекао је Југовић новинарима. 

Он је навео да је општина у току ове године поново организовала подјелу 28 пластеника у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, који су учествовали са 70 одсто новчаних средстава, а општина са 30 одсто. 

Руководилац Подручне јединице Соколац Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Јелена Мићић рекла је да је општина Пале једна од четири општине које су укључене у пројекат развоја пластеничке производње. 

“На овом подручју постављено је 28 пластеника са 50 метара квадратних површине и системом за наводњавање. Пале имају велики потенцијал за развој пољопривреде”, истакла је Мићићева и нагласила да је пластеничка производња веома добра за мала пољопривредна, породична газдинства јер могу остварити значајне приходе. 

Она је похвалила Општинску управу која посљедњих година улаже велика средства у пољопривреду и навела да се Министарство због тога и ове године ушло у пројекат заједничког суфинансирања, да би био обухваћен што већи број корисника. 

Према њеним ријечима, савјетодавна служба Министарства прати овај пројекат од почетка производње до откупа, а бизнис лидер фирма “Биос” из Високог се обавезала да откупи све вишкове производа, чиме је произвођачима загарантован откуп. 

“Градска пијаца на подручју општине Пале представља велику шансу за пољопривредне произвођаче да пласирају све производе. Ту су и Олимпијски центар `Јахорина`, град Сарајево”, навела је Мићићева. 

Мићићева је рекла да је битно да се општина Пале развија и у осталим гранама, тако да имају и малинаре, улагање у производњу млијека која је некада била на виском нивоу, те изразила наду да ће пољопривреда на овом подручју наставити да се развија овим темпом и да ће производња бити интензивирана. 

Милада Гачанин каже да се за пластеничку производњу парадајза, краставца, паприке одлучила јер је остала без посла и препоручила бављење овом врстом производње, која сигурно може да опстане. 

Она је захвалила за подршку начелнику општине Бошку Југовићу и ресорном министарству.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here