Цвијановић: Инцко крив за блокаду институција у БиХ

0
365

Предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да је за деблокаду институција БиХ потребан разговор, те да Српска није крива за блокаду, већ Валентин Инцко који је узурпирао надлежности домаћих институција, док је обављао функцију високог представника у БиХ.

Цвијановићева је истакла да је било боље да су представници власти у БиХ сједили три године и имали пред собом разне приједлоге о томе како да се иновирају или додају одређене ствари или уврсте амандмани у неки закон.

“Боље је три године да сједите и да се договорите и кажете – ово је ствар договора и да нико то не оспорава, него да дође странац и промијени закон”, рекла је Цвијановићева за БХТ и истакла да се такве ствари не могу десити нигдје у цивилизованом свијету, те упитала зашто би то могло у БиХ.

Цвијановићева је нагласила да је у оквиру БиХ атмосфера болесна, те изразила жаљење што је то тако и што не постоји разговор између влада Републике Српске и Федерације БиХ /ФБиХ/.

Осврћући се на изјаву амбасадора Савјета за спровођење у БиХ /ПИК/, без Русије, у којој је оцијењено да нацрти закона које је усвојила Народна скупштина Републике Српске подривају уставно-правни поредак БиХ, Цвијановићева је питала јесу ли они паметнији од носилаца власти у Српској и ФБиХ?

“Мислите ли да су људи који сједе у ПИК-у паметнији нешто од нас? Они кажу да јесте подривање, ми кажемо да није. Имамо Устав, а он је јасно рекао шта јесте, шта није. Постоје ствари које јесу пренесене на проблематичне и врло непримјерене начине”, навела је Цвијановићева и истакла да се то тако не ради.

Према њеним ријечима, резултат свега тога је ситуација да су се дешавале неке интервенције, да се вршила централизација, а да није никад измијењен Устав.

“И сада неко дође и каже није по Уставу. Како није по Уставу кад тако пише у Уставу?
Покушавате ми рећи да оно што пише у Уставу није уставно, а оно што се десило у политичким процесима, на неуставан начин јесте уставно?”, упитала је предсједник Републике Српске.

Цвијановићева је и упитала – како БиХ може напредовати ако се не може сјести, разговарати и оцијенити да ли је нешто уставно?

“Велика превара се овдје дешава, прво превара по питању дезинформисања. Апсолутно постоји дезинформисање, што се тиче међународне јавности, о томе шта су процеси овдје”, нагласила је Цвијановићева.

Она је рекла да постоји огромно незнање међународне заједнице о БиХ, иако је 30 година присутна у земљи и уложила много новца.

“Тај метод је апсолутно непримјерен и погрешан. Једино рјешење је да се сједи и разговара. Нико не каже да мора да буде искључиво једно или искључиво друго, али хајте да видимо шта је то што одговара свима у БиХ”, истакла је Цвијановићева.

Према њеним ријечима, политичари који долазе из бошњачких партија не желе комуникацију и проналажење рјешења.

“Оно што ја препознајем, јесте да политички фактор који долази из реда бошњачких политичких партија просто не желе комуникацију или се они осјећају заштићено тим што ће Европски парламент да позива на тамо неке санкције, а они у ствари немају појма о чему причају. Причају о сецесији које нема, о томе како је држава јединствена, а они ће је подијелити, тако што ће рећи овдје може, овдје не може”, навела је Цвијановићева, те додала да је то њихов став, али да за ситуацију не криве Републику Српску.

Прије него су пренесене надлежности на ниво БиХ, Цвијановићева је подсјетила да су у земљи функционисала два висока судска и тужилачка савјета /ВСТС/, те додала да је то показатељ да и данас могу функционисати.

“Све што је Устав предвидио и закон по томе регулисао, може да функционише. Овдје је ствар политика, политичког договора, промишљања и коначно рационалности, да људи сједе и разговарају, шта је боље, шта рационалније, јефтиније, ефикасније и шта је то што нам доноси више среће, свима нама заједно и коначно, више разумијевања”, рекла је она.

Предсједник Републике Српске сматра да је требало разговарати и о томе да ли у БиХ требају да буду двије агенције за лијекове или да једна служи свима, која не би представљала никакву политичку препреку, већ да се бави стручним стварима.

Говорећи о правосуђу, Цвијановићева је истакла да је у БиХ неопходна реформа правосуђа, и то у свим сегментима, те упитала зашто је проблем да се разговара о ВСТС-у и неким другим стварима, као што је Уставни суд и да ли су потребне стране судије?

“Шта је проблем да причамо о томе да ли је могуће да у земљи која претендује на чланство у ЕУ, да ли треба високи представник који може да дође и промијени неки закон и убаци било шта, а имате легално и легитимно изабране институције, односно људе који су добили мандате да то раде”, рекла је Цвијановићева.

Она је поновила да је неопходан разговор власти у Републици Српској и ФБиХ, јер се само тако може доћи до компромиса.

“Ја не кажем да нешто треба да буде или да нешто друго не треба више да буде. Упорно говорим о томе да треба да се разговара, а када се разговара, онда се нађете на пола пута. Када сте се нашли на пола пута, то већ значи бољитак за једне, друге, треће и коначно за све”, каже Цвијановићева.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here