Борачке организације обиљежавају 218 година од Првог српског устанка и Дан бораца Српске

0
350
Борачка организација општине Пале данас обиљежава Дан борца Одбрамбено-отаџбинског рата у оквиру „Сретењских дана“ у Палама. У организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова и Борачке организације Републике Српске, у Добруну и Вишеграду сутра ће бити обиљежено 218 година од подизања Првог српског устанка и Дан бораца Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске.

Обиљежавање почетка Првог српског устанка први пут одржано је 2004.године на 200-ту годишњицу устанка.Први српски устанак против отоманске власти подигнут је на Сретење 15. фебруара 1804. године у Орашцу под вођством Карађорђа Петровића. У њему је осим хајдучких чета учествовало и сеоско становништво и српска војска са око 25.000 бораца. Тада су устаници ослободили и Вишеград

– Ово је био ослободилачки рат српског народа јер је прије тога 300 и више година био под турском влашћу. Ослободиоци су били надомак Сарајева и стицајем ратних околности нису успјели у својој намјери да ослободе читав овај крај и наш народ. Морали смо сачекати још 70 година па да коначно добијемо слободу. Наша слобода ни тада није била коначна већ 1918 године. Та нит ослобођења настављена је 1941.године, да би коначно на овим просторима 1992. године наш народ добио слободу и аутономију у оквиру – истакао је Александар Савић, предсједник Борачке организације Републике Српске.

Обиљежавање почетка Првог српског устанка који се обиљежава у Добруну и Вишеграду је за грађане Републике од великог значаја, јер како кажу, симболизују јединство и слободарски дух српског народа.

У Вишеграду ће бити обиљежен и Дан бораца Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске. Кроз Војску Републике Српске прошло је више од 200.000 бораца, а њих више од 23.000 уткало је живот у темеље Српске.

– Дан бораца у оквиру овог празника у оквиру обиљежавања 218 година је од Првог српског устанка је велики празник за нашу борачку популацију. То је дан када више од 200.000 људи на неки начин узело оружје у руке да бране своју слободу, своју дјецу, своју дједовину и да омогуће генерацији која долази да има слободу.Ј а знам да та борба није завршена она траје и данаси свакако да ће трајати још годинама, али спремни смо заиста да по сваку цијену бранимо слободу свог народа и достојанство српског рода – додао је Савић.

Како је најављено у манастиру Добрун биће служен парастос погинулим српским устаницима, а биће положено и цвијеће на споменик Вожду Карађорђу. Делегације ће након тога на споменик Браниоцима Републике Српске у знак сјећања на погинуле борце Војске Републике Српске положити вијенце и цвијеће.

Обиљежавању ће присуствовати делегације институција Републике Српске и Србије, општине Вишеград, Трећег пјешадијског Република Српска пука као и организација од јавног интереса.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here