У Палама одржан семинар о архитектури, грађевинарству, пројектовању и изградњи објеката

0
479

У просторијама Економског факултета у Палама данас је одржан семинар о архитектури, грађевинарству, пројектовању и изградњи објеката, на којем је било ријечи о изазовима са којима се суочавају поменуте професије, а учесници су кроз панел дискусију размијенили искуства из праксе и предложили низ закључака, с циљем унапређења квалитета пословања.

Један од организатора семинара, предсједник подручне Привредне коморе Источно Сарајево Љубиша Танић изразио је задовољство, јер је данашњи скуп отворио уводничар, архитекта Драгомир Кривокућа, који је окупљенима одржао предавање о теми обнове манастира Хиландара.

„Из његовог предавања могли смо да чујемо какав је процес једне сложене обнове, која траје више од 15 година и мислим да су сви посјетиоци имали шта да чују. Након тога, имали смо панел дискусију, у којој су учествовали архитекте са нашег подручја и размијенили искуства и знања о многим, за њих, важним темама. Суштина цијеле ове приче је да дођемо до заједничких закључака и препорука, које ћемо, евентуално, прослиједити ресорном министарству и унаприједити сектор архитектуре и грађевинарства. Ово је већ трећи скуп који организује подручна Привредна комора Источно Сарајево, а данас смо имали прилику да чујемо неке од актуелних тема и проблематика које се тичу грађевинарства, архитектуре, пројектовања и извођења радова на објектима“, рекао је Танић.

Члан тима за обнову манастира Хиландар, архитекта Драгомир Кривокућа, рекао је да организација оваквог вида семинара од вишеструког значаја за цјелокупан сектор архитектуре и грађевинарства, те сликовито представио процес обнове Хиландара.

„Врло је важно обезбиједити и воду, струју, канализацију и све остале сегменте неопходне за функционисање и одвијање нормалног живота. У Хиландару су дуго година функционисале застарјеле инсталације, а ми се трудимо да омогућимо бољи угођај и монасима и гостима, али и да заштитимо манастир од пожара и сличних ситуација у будућности. Првенствено желимо да предуприједимо поновно избијање пожара, односно неће више бити потребе да се монаси грију ватром, већ савременим начинима испоруке топлотне енергије. Радимо све с циљем да се поједини сегменти манастира унаприједе, како би Хиландар у наредних неколико стотина година буде заштићен од било каквих спољних утицаја“, нагласио је Кривокућа, те истакао да би манастир требало да буде обновљен до краја 2023. године.

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић сматра да је веома веома важно окупљати стручњаке из различитих области на једно мјесто, како би дискутовали о изазовима са којима се суочавају у својим браншама.

„Најважније је да дођу до заједничког става о томе шта би требало да се унаприједи у њиховом пословању, а ми, као представници локалне власти, имамо обавезу да их подржимо. Источно Сарајево је град који се у континуитету развија и веома је специфичан, због постојања неколико урбаних зона које би требало саобраћајно повезати и омогућити једнака правила градње за све. Идеја о успостављању неког тијела на нивоу града, које би регулисало сектор грађења, била је актуелна у претходном периоду, па ћемо видјети на који начин да то осмислимо. У годинама иза нас имали смо Завод за изградњу Српског Сарајева, преко којег је ишла изградња града, али та установа је завршила неславно. Да нам се не би то догодило, мораћемо да приступимо озбиљнијој анализи и да видимо на који начин би то требало организовати“, истакао је Ћосић.

Данашњем семинару о архитектури, грађевинарству, пројектовању и изградњи објеката присуствовали су представнци Града Источно Сарајево, Општине Пале, академске заједнице, као и еминентни стручњаци из поменутих области.

Организатори семинара су подручна Привредна комора Источно Сарајево и Кабинет градоначелника Источног Сарајева.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here