Сунчани сати адут Романије

0
585
 Прича о производњи електричне енергије из обновљивих извора на Сокоцу почела је 2012. године, а сада, десет година касније, могла би добити и срећан крај, изградњом соларне електране.

За изградњу је, према ријечима начелника општине Соколац Милована Бјелице, заинтересовано неколико компанија и то конзорцијум који чине компаније из Пољске, Литваније и Србије, те конзорцијум из Њемачке, Шпаније, Србије и Републике Српске који је већ радио одређена истраживања на овом простору.

– Они су вршили истраживања за себе преко сателита и дошли су до резултата да Соколац има 1.310 сунчаних сати у години. Поред тога, и остали параметри им одговарају, а то је просјечна брзина вјетра од 13 метара у секунди, те просјечна температура од девет степени Целзијуса – каже Бјелица.

Додаје да је према његовим сазнањима соларна електрана на Романији са отприлике 1.300 сунчаних сати рентабилнија од соларних електрана у низијама, које имају више од 2.000 сунчаних сати годишње.

– Тамо су високе температуре, које соларни панели не подносе, па се морају хладити, те се уграђују и вентилатори, што поскупљује производњу електричне енергије. Ово подручје је за овакву врсту објеката богомдано – наглашава Бјелица, додајући да би припрема терена за изградњу електране требало да почне већ у мају или јуну, а за заинтересоване улагаче атрактивне су двије локације – Гласиначко поље и Тукови.

Европска унија већ неколико година подстиче производњу електричне енергије из обновљивих извора, а са зеленом енергијом доћи ће из зелена привреда.

– Већ сам разговарао са одређеним људима из неких компанија јер ће цијена производње бити јефтинија за фабрике које буду у близини соларних електрана. Велике европске земље, укључујући и Њемачку, у аутомобилској индустрији прелазе на производњу електричних аутомобила, па са те стране можемо очекивати неколико производних програма у којима би се израђивали дијелови за таква возила – са великим оптимизмом истиче начелник Сокоца. Он је сигуран да ће планирана изградња соларне електране направити велики заокрет у привреди ове локалне заједнице.

– Ми сада имамо око 70 регистрованих привредних субјеката, а Соколац је општина гдје се на годишњем нивоу може произвести око хиљаду тона пелета, тако да ће у будућности сигурно недостајати радника. Према мојим информацијама, неки привредници из наше општине већ иду у друге државе у потрагу за радницима – каже Бјелица.

Корист за општину

Милован Бјелица истиче велику корист коју од ових објеката могу имати грађани, али и сама општина Соколац.

– Прво ћемо дати земљиште под концесију, то је отприлике 500.000 евра за једну електрану на годишњем нивоу, запослићемо 30-40 радника, и ја сам договорио, што ће бити у уговору са тим компанијама, да за социјално угрожено становништво у Сокоцу та електрична енергија буде бесплатна. И то је један од наших услова, не да општина директно има користи од тих електрана већ наши грађани – закључује Бјелица.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here