Српски повратници у ФБиХ живе без струје, воде, путева и запослења

0
619

Нити нас ко од федералних власти посјећује нити пита како нам је. А проблема, наравно, има. До села се возимо макадамским путем, а у посљедње вријеме нам је и водоснабдијевање слабо, односно притисак воде је ослабио. Испричали су то за „Независне“ српски повратници у село Витовље, код Травника, на Влашићу, а судећи по ставовима из удружења повратничке популације, овакви примјери нису усамљени на подручју Федерације БиХ.

„Оно мало Срба што се вратило у ФБиХ живи тешко, без основних услова за живот, струје, воде, путева и запослења“, поручио је Брано Пећанац, предсједник Савеза српских удружења „Завичај“.

Из Републичког секретаријата за расељена лица и миграције, чији се в.д. директора Драган Штрбац састао с Пећанцем, саопштено је да су саговорници оцијенили да је положај српских повратника у Федерацији БиХ изузетно тежак и недопустиво лош.

Како се додаје, Пећанац је истакао да је повратак у ФБиХ доживио крах, те да су Срби препуштени сами себи, без икаквих права и помоћи од федералне владе.

„Чињеница да је прије рата у ФБиХ живјело више од пола милиона Срба, а да их данас има педесетак хиљада, јасно показује да су Срби у овом ентитету сведени на ниво статистичке грешке“, навео је Пећанац, додајући да се и након више од 20 година у повратку Срба ништа није промијенило.

Он је нагласио да у већини кантона Срби нису конститутиван народ, а српска дјеца и даље не изучавају матерњи српски језик.

Штрбац је рекао да управо, имајући у виду веома тешку ситуацију Срба у Федерацији БиХ, као и то да надлежна министарства из Владе ФБиХ врло мало улажу у просторе у којима је већинско српско повратничко становништво, Влада РС, односно Републички секретаријат за расељена лица и миграције, дају значајан допринос за помоћ овој популацији становништва, те да ни и у наредном периоду неће изостати подршка.

Он је подсјетио да је управо захваљујући буџетским средствима Владе Републике Српске, у протеклих неколико година, за српске повратнике на подручју ФБиХ издвојено око пет милиона марака.

„Из ових средстава реализован је велики број пројеката, почевши од изградње стамбених јединица, помоћи појединцима за покретање и развој пројеката одрживог повратка, финансиран је већи број инфраструктурних пројеката, грађени су путеви и пружана је помоћ српским православним црквеним општинама које дјелују на простору ФБиХ за обнову вјерских објеката“, навео је Штрбац, те додао да ће ове године за повратак Срба у ФБиХ из буџета бити издвојен око 1,1 милион КМ.

Из Федералног министарства расељених особа и избјеглица тврде, међутим, да од свог настанка, као и данас, спроводе цијели низ различитих програма подршке одрживом повратку у ФБиХ.

Пројекти се, како додају, односе и на обнову и изградњу путне, водоводне и канализационе инфраструктуре, објеката вјерског, сакралног, образовног, спортског и културног карактера, те других објеката од значаја за ширу друштвену заједницу. Навели су и низ других пројеката.

„Према расположивим подацима и евиденцији Федералног министарства расељених особа и избјеглица, само у мандатском периоду 2015-2018. године укупно је изграђено или је у току изградња/обнова 518 стамбених јединица чији су власници српске националности“, рекли су за „Независне“ из Федералног министарства расељених особа и избјеглица. Како су још додали, од рата до данас реализован је велики број пројеката чији су носиоци појединци или заједнице с већинским српским становништвом, односно повратници у ФБиХ.

Каснимо у односу на регион

БиХ касни у реализацији Регионалног стамбеног програма у односу на земље у региону, због спорих и компликованих административних процедура, каже Драган Штрбац, в.д. директора Републичког секретаријата за расељена лица и миграције.

Штрбац напомиње да је Регионални стамбени програм заснован на донаторским средствима, а укупна вриједност пројекта износи 101 милион евра. Он је навео да је до сада припремљено и одобрено шест потпројеката.

„У оквиру ових шест потпројеката биће изграђено 3.127 стамбених јединица, од чега у Републици Српској 1.774, укупне вриједности 73.803.890 евра“, навео је Штрбац.

Према његовим ријечима, ове године за повратак Срба у ФБиХ из буџета Српске ће бити издвојен око 1,1 милион КМ, за повратак Бошњака и Хрвата у Републику Српску 2,3 милиона КМ, а за интерно расељена лица 2,6 милиона КМ.

Говорећи о повратку Срба у Хрватску, Штрбац каже да Хрватска годинама опструише Србима враћање стечених права у тој држави. Када је у питању повратак Хрвата и Бошњака у Републику Српску, Штрбац истиче да је Српска у 99,9 одсто случајева завршила враћање имовине и станарских права избјеглицама и расељеним лицима.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here