Срђан Рајчевић за СРПСКАИНФО: СНСД остаје стуб окупљања за Српску

0
486

У цјелини, резултат СНСД је одличан, са чињеницом губитка мјеста градоначелника у Бањалуци и Бијељини, која га је засјенила. Добили смо начелнике и градоначелнике у 43 локалне заједнице, од тога у некима у којима нисмо били власт уназад 20 година.

Tо у интервјуу за Српскаинфо каже шеф Главног изборног штаба СНСД Срђан Рајчевић, оцјењујући резултат који је најјача партија у Српској постигла на локалним изборима претходног викенда.

– Ова 2020. година је једна од оних коју ниједна власт не би пожељела због здравствене кризе и проистеклих проблема, а ипак смо остварили раст, не само по броју општина, него и по укупном броју гласова – оцјењује Рајчевић.

Према броју гласова, како стојите у односу на прије четири године?

На локалним изборима 2016. смо имали 202.500, на овим око 206.000 гласова. Без дилеме, народ је широм Српске дао повјерење СНСД. Међутим, можда и очекивано, сва пажња јавности је усмјерена на мјесто градоначелника Бањалуке, па се о томе ствара „хајп“ иако су опозиционе странке по броју одборника у локалним заједницама доживјеле фијаско, укључујући Бањалуку и Бијељину, гдје је СНСД већ окупио нову скупштинску већину. Било како било, након одржаних избора битно је да су протекли у коректној атмосфери и да је Српска показала свој демократски капацитет. Сада је потребно да свако у оквиру своје надлежности прионе на нимало лак посао управљања здравственом кризом и одржања економске стабилности, јер је вријеме испред нас, као друштва, веома изазовно.

Да ли, као шеф Главног изборног штаба, осјећате личну одговорност због губитка мјеста градоначелника Бањалуке?

Ако узмемо у обзир задатак и улогу Главног изборног штаба на локалним изборима, не осјећам. Али, мени је лично, као некоме ко је рођен, одрастао и цијели живот, изузев једног периода студирања, живио овдје, тешко пао резултат нашег кандидата за градоначелника. Међутим, такве ситуације нису неуобичајене у политици. Кампања је изгледала како је морала изгледати у датим околностима, радили смо неуморно мјесецима и то се у збиру, на нивоу Српске и општина у ФБиХ у којима живи наш народ, види. Уколико страначки врх утврди да постоји моја индивидуална одговорност, спреман сам да је сносим. У политици ништа и нико није константа, па ни ја.

Бројна истраживања јавног мњења пред изборе говорила су другачије од онога што се десило. И ви сте цитирали те податке у јавности. Да ли су истраживања била погрешна или се на самом крају десио неки критични моменат који је промијенио ставове грађана?

Тренутно је то нејасно. Чињеница је да су сва стварно спроведена, нефризирана истраживања, па и она на која се ми увијек ослањамо, говорила супротно. Ништа се значајно није десило током кампање да би се однос снага у трци за градоначелника радикално промијенио, а промијенио се. Оставићемо то аналитичарима и на бази њихових налаза процјењивати односе, како интерно, тако и с коалиционим партнерима.

Како видите СНСД за двије, а како за четири године?

СНСД у будућности видим и даље као доминантну политичку опцију у Српској и у општинама у Федерацији БиХ где живи већинско српско становништво. Видим као политички стуб који ће, мијењајући се, јачати, и у свим срединама, нарочито у Бањалуци, окупљати онај интелектуални и људски капацитет који је потребан да би град и друштво ишло напред. Способни смо да препознамо поруке грађана и да на њих одговоримо. Водићемо и даље одговорну националну политику, отвараћемо се према неистомишљеницима, окупљати широке слојеве друштва. Нећемо подлећи негативним политичким појавама попут демагогије, популизма, општих мјеста и естрадног приступа, који не води ничему.

Српској је након изласка из здравствене кризе потребна озбиљна економска политика, потребни су способни људи који ће рјешавати проблеме. Одговорност насупрот импровизацији, то је оно што ће по мом дубоком увјерењу обиљежити политичку сцену у појединим локалним заједницама. Ту одговорност не носимо због избора, ни оних за двије, ни оних за четири године. Носимо је због свих оних који су увјерени да само снажна политичка партија чини снажном Републику Српску.

Да ли СНСД остаје при ставу да за СПС нема мјеста у владајућој коалицији у Српској, иако је Горан Селак рекао да жели да остане у истом друштву?

Наша рана анализа на одређеним бирачким мјестима недвосмислено показује да је СПС одступио од споразумом утврђених принципа и задатака. Да ли је СПС једини, остаје да се види. Сматрамо да ко год је, у оквиру активности партија чланица Видовданске коалиције, радио против заједничког кандидата, радио је против СНСД као носиоца коалиције. И тако ћемо се поставити. То је легитимно, требало би да је очекивано, а сигурно и основа на којој ћемо градити будуће коалиционе односе на нивоу Републике.

Зашто је распуштен Градски одбор СНСД Бањалука ако су за пораз Игора Радојичића криви првенствено неки други у коалицији?

Градски одбор није распуштен иако је могуће да ће се ићи у том правцу. Бањалучки СНСД је највећи локални одбор и природно је да се поједини његови дијелови, или као цјелина, с времена на вријеме морају ставити под лупу страначког руководства. Потребно је оцијенити рад сваког мјесног и рејонског одбора у односу на циљеве, утврдити околности и одговорност, али и наградити и стимулисати оне који су остварили резултат. Ништа нема необично у периодичној ревизији стања локалног одбора, поготово након избора.

Да ли је било фракција у СНСД у Бањалуци односно да ли је комплетан Градски одбор радио за Игора Радојичића?

Није било фракција. Моја је оцјена да је одбор у цјелокупној својој структури, по дубини, радио одлично и прије и у току кампање. Квалитетно и систематично се радило на анимирању активиста и симпатизера, шириле су се поруке које су садржавале јасан концепт и визију дугорочног развоја града. Страначки резултат и остварени одборнички мандати су на нивоу оних из 2016. али је резултат за градоначелника разочаравајући, ако у обзир узмемо да је Игор Радојичић неко иза кога цијели локални и републички СНСД може поносно да стане, не само по основу резултата досадашњег рада него и по основу његових личних особина у односу на противкандидата. Али грађани су рекли своје и то треба поштовати. Мислим да промјена у случају ових избора у Бањалуци не значи промјену на боље, али и то ће бити предмет провјере на наредним изборима. Што се СНСД тиче, у времену испред нас је доста посла у смислу јачања и реорганизације градског одбора, увођења нових људи, разматрања нових идеја, едукације и свих других активности које ће водити ка поновном освајању функције градоначелника, који ће заједно са скупштинском већином радити на развоју Бањалуке. До тада, битно је да због добробити грађана свако ради свој посао.

Да ли ће да буду распуштени одбори СНСД у Бијељини и у још неким локалним заједницама гдје нисте успјели да побиједите у изборима за (градо)начелнике?

Извршни комитет СНСД још анализира изборне резултате у тим локалним заједницама. Од тога зависи какви ће потези бити повучени. Жао ми је што у Бијељини није препознат значај споразума Додик – Мићић и свега оног што је са собом носио у смислу развоја града и цијеле регије. Ипак, путем нове скупштинске већине је могуће наставити с радом на пројектима који су садржани у том споразуму. Надам се да ће и нови градоначелник имати на уму да је сарадња с републичким нивоом од великог значаја и да неће бити препрека напретку сопственог града.

Како ће СНСД, као и даље најјача странка, сарађивати с новим градоначелником Бањалуке? Јавност је изјаве лидера ваше странке Милорада Додика протумачила као пријетње Бањалуци и Бањалучанима.

То ће бити период једне занимљиве кохабитације с обзиром да је СНСД доминантан у локалном парламенту и да с коалицијом има скупштинску већину, а да је градоначелник из супротне политичке опције. Сигурно је да ће оно што је од општег интереса за град бити подржано, како од стране локалног парламента, тако и од стране републичких власти, али нећемо дозволити да СНСД ради, а да се градоначелник слика. Ипак је ово вријеме у којем градоначелник треба и мора показати своје умијеће управљања градом од 200.000 становника и бити способан да свакодневно рјешава њихове проблеме. Не желим да дајем никакве прогнозе, али се надам да ће зарад интереса свих нас који живимо у овом граду градоначелник моћи да одговори том задатку. Вријеме ће показати.

Што се тиче Милорада Додика, познато је да је он емотиван човјек и да му је, као некоме коме је крајем деведесетих и живот био више пута угрожен због тога што је, као тадашњи премијер, пријестоницу Српске измјестио у Бањалуку, да се на свим функцијама које је обављао до сада несебично залагао за Бањалуку и био одговоран за многе развојне пројекте, губитак функције градоначелника тешко пао. Познајући га, те прве реакције бих приписао емоцији, а не пријетњама. Друга је ствар што једну изјаву која је дата у условима првих утисака сада сви користе да се СНСД и Додик прикажу као режим, као аутократе. Који би аутократски режим без и једне једине ријечи прихватио резултате избора и честитао исту ноћ политичким противницима? Шта је сада с причама да ће избори бити покрадени, да се спремају бугарски возови и остала чудеса? Ми смо кроз ове изборе ушли у трку не само с партијама опозиције, него и институцијама из Сарајева, политизованом Централном изборном комисијом и читавом мрежом медијске подршке нашим супарницима из Федерације БиХ. Као што видите, нисмо примједбовали. Навикли смо. И побиједили.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here