Ранка Мишић, предсједница Савеза синдиката РС: Веће казне би опаметиле послодавце

0
553

Републици Српској је потребан репресивнији закон о инспекцијама, јер је то једини начин да несавјесни послодавци схвате да се радници и држава не смију поткрадати и да је то кажњиво, каже у интервјуу за „Глас Српске“ предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић, поводом Међународног празника рада.

– Садашња законска рјешења дају широке лепезе упозорења, изрицања опомена, подношења пријава, а када погледате извјештаје Инспектората РС, видљиво је да је присутно енормно кршење закона, а да су казне мизерне – истакла је Мишићева.

ГЛАС: Како оцјењујете положај радника у Српској?

МИШИЋ: Са Владом РС потписан је меморандум који већ даје прве резултате. Успјели смо заједничким снага доћи до изједначавања плата у образовању, полицији, правосуђу. Потписани су и неки појединачни колективни уговори, утврђена нова цијена рада, тако да не можемо рећи да стагнирамо или да се стање погоршало. Интензивно се ради и на измјенама Закона о раду, јер садржи низ пропуста. Те измјене могле би допринијети да стање буде поправљено. Морамо имати на уму да је основни задатак за стабилност економије – повећати плате и задржати радну снагу.

ГЛАС: Осим ниских плата, који још проблеми муче раднике?

МИШИЋ: Нема колективних уговора у реалном сектору, осим телекомуникација и комуналних дјелатности, а у томе предњаче они који немају ни формиран синдикат. Неспровођење законских рјешења најчешће се односи на плате, годишње одморе, накнаде за превоз, прековремене сате. Није добро да Инспекторат и Пореска управа РС немају алате да све то преконтролишу. Интезивно радимо на доношењу новог закона о инспекцијама, који је потребан, јер се радници осјећају несигурно. Инспектори морају имати боље законске алате да контролишу и казне послодавце који не поштују права радника.

ГЛАС: Шта је најважније уврстити у нови закон о инспекцијама, да би био обезбијеђен бољи положај радника?

МИШИЋ: Прије свега већа овлашћења инспектора рада. Треба увести и то да синдикат буде страна у поступку, што значи да активно учествујемо у утврђивању пропуста. Важно је и да казне буду строже. Садашње су такве да можете изигравати све прописе, а потом добити казну коју је исплативије платити па наставити по старом кршити закон.

ГЛАС: Да ли ће већа овлашћења инспектора рада уредити ову област?

МИШИЋ: Потребна је другачија организација и боља увезаност свих контролних органа. Цијели систем мора бити уређен, што је велики посао. Инспекција рада мора бити таква да када инспектор најави свој долазак у неку фирму или установу, тада свима треба да се „тресу гаће“. Е то је онда контролни орган, а све док не будемо имали строже казне имаћемо мршаве или готово никакве резултате.

Општи колективни уговор

ГЛАС: Када можемо очекивати општи колективни уговор?

МИШИЋ: Унија удружења послодаваца РС би по сваку цијену да избјегне колективно преговарање, иако има и оних који желе да дође до општег колективног уговора. Свима је у интересу да га добијемо, као и гранске уговоре. Већ три године преговарамо и ова ситуација постаје апсурдна, тако да се надамо да ће ускоро то питање бити ријешено. Или ћемо доћи до општег колективног уговора, или ћемо тражити друга рјешења и то измјенама Закона о раду.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here