Novi prelazi spajaju prve komšije

0
705

Stanovnicima koji žive na međi između BiH i Crne Gore uskoro bi mogao biti lakši prelazak granice, jer je najnovijim aktima predviđen veći broj mjesta gdje će samo sa propusnicama moći sa jedne na drugu stranu.

Put ka tome vodi kroz prijedlog osnova za vođenje pregovora i zaključivanje izmjena i dopuna Sporazuma između Savjeta ministara BiH i Vlade Crne Gore o graničnim prelazima za pogranični saobraćaj koji je dobio zeleno svjetlo krajem juna od nadležnih u BiH.

BiH i Crna Gora uredile su kretanje u pograničnom pojasu prije nekoliko godina, ali se pokazalo da su potrebne izmjene da bi se, kako su kazali u Savjetu ministara, dodatno olakšalo kretanje i funkcionisanje života na tom području.

Izmijenjeni sporazum podrazumijeva uspostavljanje zajedničke kontrole, regulisanje režima pograničnog saobraćaja kojim će se omogućiti jednostavnije prelaženje državne granice stanovništvu koje živi u pograničnom području obje zemlje.

Vlasnici pograničnih propusnica ranije su, prema navodima iz postojećeg sporazuma, imali četiri lokacije za pogranični saobraćaj. Novim prijedlogom predviđeno je 18 relacija na kojima će biti omogućen prelazak granice sa propisnicama, a riječ je o pojasu koji obuhvata dijelove putne komunikacije kroz Foču, Čajnice Bileću, Gacko i Trebinje.

U prijedlogu sporazuma pobrojana su sva naseljena mjesta u zoni od deset kilometara uz granicu sa Crnom Gorom, odnosno BiH, a pogranična propusnica omogućava njenom vlasniku prelazak zajedničke državne granice radi ulaska u pogranično područje druge strane potpisnice, boravka u tom području te povratka.

Nove lokacije raspoređene su, između ostalog, duž pravaca Pljevlja – Čajniče, Pljevlja – Foča, Plužine – Gacko, Nikšić – Gacko, Nikšić – Bileća te Herceg Novi – Trebinje.

Načelnik opštine Foča Radislav Mašić naglasio je da bi pružanje novih mogućnosti bilo od velikog značaja za njeno stanovništvo, ali i najbliže komšije.

– Za nas bi to rješenje graničnog prelaza bilo od velikog značaja jer sadašnje je pretijesno da bi se odgovorilo realnim potrebama – rekao je Mašić.

Stanovnici pograničnog pojasa mogu prelaziti zajedničku granicu pod uslovom da pokažu propusnicu, da se ne smatraju prijetnjom po javni poredak, unutrašnju bezbjednost, javno zdravstvo ili međunarodne odnose. Pravo na pograničnu propusnicu imaju stanovnici pograničnog područja koji imaju ekonomsku, socijalnu, porodičnu ili drugu opravdanu poveznicu s pograničnim područjem druge strane potpisnice.

Ministarstvo spoljnih poslova BiH ocijenilo je da postoje opravdani spoljnopolitički razlozi za zaključivanje izmjena i dopuna postojećeg sporazuma o graničnim prelazima za pogranični saobraćaj. Njihov stav je da saradnja stanovništva u pograničnom području predstavlja jedan od temelja ukupne saradnje dvije zemlje, zbog čega je unapređenje te razvoj odnosa koji poboljšavaju uslove uzajamnih putovanja i komunikacije od velikog značaja za BiH i Crnu Goru.

Ministarstvo bezbjednosti BiH dobilo je zadatak da taj prijedlog dostavi Predsjedništvu BiH, uz prijedlog da se za potpisnika sporazuma odredi ministar bezbjednosti BiH.

Upravljanje granicom

Ministri su, na prijedlog, Ministarstva bezbjednosti BiH, usvojili Akcioni plan sprovođenja Strategije integrisanog upravljanja granicom za ovu godinu.

Plan sadrži više desetina aktivnosti koje će nadležni organi u zacrtanim rokovima sprovesti u 2018. godini u oblastima granične kontrole i carinskog nadzora, izgradnje granične infrastrukture, suzbijanja ilegalnih migracija i otkrivanja prekograničnog kriminala.

– BiH je u proteklom periodu postigla značajan napredak – kazali su u Savjetu ministara.

Dio prelaznih mjesta i lokacije

Pljevlja – Čajniče

*        Debelo Brdo

Pljevlja – Foča

*        Vranovina

Plužine – Gacko

*        Ravno

Nikšić – Gacko

*        Gornji Kazanci/Donji Kazanci

Nikšić – Bileća

*        Kovači – Preraca

Herceg Novi – Trebinje

* Prčanj

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here