Начелнике у РС чека казна ако не усвоје буџет на вријеме

0
541

Савез општина и градова Републике Српске затражио је од Централне изборне комисије (ЦИК) БиХ одговор на питање да ли локалне заједнице могу сазвати сједнице локалних скупштина и усвојити буџете за наредну годину с обзиром на то да Закон о буџетском систему Републике Српске каже да се буџет за наредну годину мора усвојити до 15. децембра, јер, у супротном, одговорна лица – у овом случају начелници и градоначелници – могла би бити кажњена новчаном казном од 300 до 1.500 КМ.

„Ми морамо да испоштујемо буџетски календар и да до 15. децембра усвојимо буџет те очекујемо да се ЦИК коначно огласи о томе јер Министарство управе и локалне самоуправе се прогласило ненадлежним упућујући поједине локалне заједнице које су им се обратиле да одговоре траже од ЦИК-а. ЦИК треба да заузме став и каже можемо ли или не, јер ако су мандати истакли ниједна локална заједница неће моћи донијети буџет“, рекао је Љубиша Ћосић, предсједник Савеза општина и градова РС.

Он каже да уколико се не буду могле сазивати сједнице – прије фебруара многи неће успјети усвојити локалне буџете, јер се тек крајем године може очекивати сазивање конститутивних сједница, након чега почињу договори о формирању власти у локалним заједницама.

У Централној изборној комисији БиХ јуче нисмо успјели званично добити одговор на питање да ли начелници и градоначелници могу сазвати сједнице локалних скупштина на којима би се расправљало о буџету. Из незваничних разговора може се закључити да теоретски, а према досадашњим тумачењима, то могу урадити иако су им мандати званично истекли 1. новембра.

„Начелницима, градоначелницима и одборницима мандати су истекли 1. новембра, међутим не може остати вакуум, а недавно је било тумачење и ОХР-а на захтјев општина из Федерације БиХ да начелници и одборници могу доносити одлуке уколико се нешто укаже као хитно. Према Изборном закону БиХ мандат је свима истекао 1. новембра, међутим не може се оставити међупростор и да власт не постоји“, испричао је извор „Независних“ близак ЦИК БиХ.

Исти извор наводи примјер Стоца, у којем су 2016. године поништени локални избори, који су поново одржани у фебруару наредне године. У цијелом том периоду начелник и локална скупштина су радили најнормалније и нико није поставио питање легалности њиховог рада.

Када је ријеч о самом Закону о буџетском систему, у њему је наведено да општине и градови Документ оквирног буџета анализирају до 5. јула, затим да до 20. јула градски орган управе надлежан за финансије буџетским корисницима доставља упутство за припрему нацрта буџета за наредну годину. Послије тога рок до када буџетски корисници општинским и градским органима управе достављају буџетске захтјеве за наредну годину истиче 15. септембра, да би до 15. октобра органи надлежни за финансије припремили нацрт буџета. До 1. новембра надлежни извршни орган општине и града утврђују нацрт буџета и достављају га Министарству финансија ради добијања препорука, а општине и градови до 15. новембра имају рок да се изјасне о нацрту буџета, након чега се ради приједлог буџета који се Министарству финансија мора доставити до 20. новембра, а већ до 5. децембра приједлог буџета општине који је усаглашен са Министарством финансија мора бити достављен одборницима који треба да га усвоје до 15. децембра.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here