Кошарац: Представници СДС-а и ПДП-а поново подлегли притсицима Сарајева

0
518

Предсједавајући Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Сташа Кошарац изјавио је да је Народна скупштина Републике Српске, као највише законодавно тијело у Српској, кључно мјесто за расправу о рециклирању и злоупотреби фантомског списка од преко 20.000 Срба из 14 година старог Извјештаја Владе Републике Српске о дешавањима у Сребреници у јулу 1995. године.

„Жалосно је што СДС и ПДП, као странке које су водиле Владу у вријеме настанка тог несретног извјештаја, данас не желе да буду дио рјешења, одбацујући позив предсједника Републике Српске Милорада Додика на консултације уочи сједнице Народне скупштине“, оцијенио је Кошарац у изјави за Срну.

Он је истакао да је разочаран због чињенице да СДС и ПДП одбијају прилику да се заузме јединствен став свих српских политичких партија о овако важном питању као што су ратна дешавања у Сребреници и проблеми које би могли имати Срби чија су се имена, под притиском и пријетњом санкцијама тадашњег високог представника Педија Ешдауна, нашла на фантомском списку.

„Предсједник Додик, испуњавајући своју уставну улогу, пружио је прилику представницима СДС-а и ПДП-а да заједнички, јавно и недвосмислено, одбацимо извјештај Владе коју су они прије 14 година предводили, а који је неистинит и недостојан било које институције Републике Српске. Нажалост, представници те двије партије и тада и сада подлегли су притисцима из Сарајева, што је за сваку осуду“, нагласио је Кошарац.

Према његовим ријечима, „СДС и ПДП очигледно не желе да се одрекну своје пробосанске политике“, нити снажних политичких веза које су у протекле четири године успоставили са СДА, странком која, како је рекао, стоји иза рециклирања и злоупотребе Извјештаја Владе Републике Српске о дешавањима у Сребреници.

„Ово питање захтијева и политички и институционални одговор Републике Српске. Зато став челника СДС-а и ПДП-а да о овом питању не треба да расправља Народна скупштина Републике Српске представља лош изговор, будући да су управо те двије партије у парламенту БиХ предлагале бројне теме које немају никакве везе са заједничким институцијама, већ су у искључивој надлежности Републике Српске. Невјероватан је став да у Народној скупштини Републике Српске не треба да расправљамо о Извјештају о дешавањима у Сребреници, а у парламенту БиХ треба о траси ауто-пута Сарајево – Београд“, нагласио је Кошарац.

Он је подсјетио на чињеницу да је у вријеме настанка овог извјештаја било људи који су се, по сваку цијену, одупрли притисцима, одбацујући намјеру тадашњег високог представника да се Србима и Републици Српској наметне колективна кривица за догађаје у Сребреници.

Кошарац је навео да је тадашњи предсједник комисије, покојни Марко Арсовић, поднио оставку на ту дужност, док је високи представник смијенио тадашњег начелника Генералштаба Војске Републике Српске генерала Цветка Савића и шефа Секретаријата Владе Српске за односе са Хашким трибуналом Дејана Милетића.

„Због тих људи, као и због свих Срба чија се имена налазе на фантомском списку учесника догађаја у Сребреници, треба нам српско јединство у Народној скупштини Републике Српске и јасна политичка подршка одбацивању оваквог извјештаја“, закључио је Кошарац.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here