Francuska prvak svijeta u fudbalu

0
671

Fudbalska reprezentacija Francuske postala je šampion svijeta, pošto je u finalu Mundijala u Rusiji savladala Hrvatsku sa 4:2.

Ovo je druga titula za Francusku na Mundijalima, a prethodnu su osvojili 1998. godine kada su bili i organizatori istog.

Danas su apsolutno zasluženo slavili i pokazali da su trenutno bez premca najbolja fudbalska reprezentacija na planeti.

Sve utakmice koje su dobili – dobili su u regularnih 90 minuta na ovom šampionatu, a bilo ih je ukupno šest, dok su samo u jednoj igrali nerješeno 0:0. To je bio poslijednji meč u grupi protiv Danske, ali tada su nakon dva kola i dva sigurna trijumfa bili putnici u osminu finala.

Danas su svjesno prepustili inicijativu protivniku u prvih 20 minuta utakmice i iz kontri opasno prijetili golu Danijela Subašića.

Do vodećeg gola su stigli u 18. minutu nakon sjajno izvedenog slobodnog udarca Antoana Grizmana, a loptu je u svom kaznenom prostoru zakačio Mario Mandžukić, te je savladao svog golmana.

Izjednačila je Hrvatska veoma brzo, u 28. minutu je bilo 1:1. Ivan Perišić je lijepo primio loptu i sa dvadeset metara pogodio desni ugao gola Ugo Lorisa, ali je već u 39. minutu postao tragičar jer je igrao u svom petercu rukom, a glavni arbitar Nestor Pitana je posle pomoći VAR tehnologije pokazao na penal.

Najstrožu kaznu uspješno je realizovao Antoan Grizman, a drugo poluvrijeme su obilježile kontre Francuske i precizni udarci „Trikolora“ sa distance.

Na taj način su u razmaku od samo pet minuta postigli treći i četvrti pogodak i to preko Pola Pogbe i Kilijana Mbapea, a konačan rezultat postavio je Mario Mandžukić kada je iskoristio jednu grešku Lorisa i lako smjestio loptu u protivničku mrežu.