“Електропренос БиХ” без посла: План рада не постоји, милиони остају на рачунима

0
579

Компанија “Електропренос БиХ” је, због политичке кризе у ФБиХ и на нивоу БиХ, мјесецима у одређеној блокади, а ситуација би могла да се још закомпликује јер немају правих планова рада за идући период нити потребан број мајстора на терену.

“Електропренос БиХ” је једина заједничка компанија Српске и ФБиХ која је на танком леду још од прошле године, када је актуелном директору Мати Жарићу истекао мандат. Бошњаци су у управи тог предузећа блокирали све процесе, јер нису сагласни да Жарић остане на функцији, иако је конкурсна процедура завршена и предложено да он, као прворангирани кандидат на конкурсу, и даље води “Електропренос”. Мандати су истекли и члановима Управног одбора и управе, у којој су по два Србина, Хрвата и Бошњака, и они су у статусу вршиоца дужности, а за њих не може бити спроведен конкурс док не буде именован директор. Због свега тога предузеће не може да ради на инвестицијама, иако на рачунима има око 170 милиона марака, ни да прима нове раднике, а мјеста има за њих више од 100.

Саговорник “Гласа Српске”, упућен у дешавања у компанији, каже да је стање лоше и да то посебно долази до изражаја у ово доба година када треба да се припремају смјернице за рад у години која долази, али и сумира оно на шта је стављена тачка. У “Електропреносу”, каже, једино могу да се ослањају на планове рада који су усвојени раније јер обухватају и период у којем се тренутно налазе. Извјесно је, како каже, да ће такво стање остати док се не ријеше политичка питања и не постигне договор о будућем руководству.

Подсјетио је, ипак, да основна задаћа компаније – одржавање мреже ради, али да је велики проблем што су у застоју важни послови за цијелу мрежу.

– Вријеме пролази, а помака нема. Новац стоји и то није мала сума. Једно вријеме се причало о овом што се дешава, односно не дешава у компанији, али и то је сада утихнуло. Проблем нам је и гашење мостарског “Алуминијума”, али и чињеница да је смањена потрошња енергије у БиХ, односно у области индустрије.  То може значајно да утиче на нас – рекао је наш саговорник.

Додао је да је велики проблем што немају усвојене планове инвестиција.

– Цијело вријеме радимо на принципу привременог финансирања и свака три мјесеца усвајамо план на бази одлука ДЕРК-а из 2017. године. Остале документе немамо усвојене у предвиђеној форми. Имамо, ипак, простор да дјелујемо, а то је десетогодишњи план рада који је усвојен раније, јер у њему имамо неки оквир који нам је битан. Али шта нам и он значи када немамо инвестиција. Док год се не ријеши питање на политичком нивоу, тешко да ће и бити сједнице скупштине акционара. До тада може проћи, бога питај, колико времена – рекао је саговорник “Гласа” из “Електропреноса”.

Управни одбор компаније би, додао је, у четвртак требало да засједа и то у Вишеграду.

– У суштини, одређени дио послова се уредно ради и завршава, али проблем је блокада милиона за инвестиције и немогућност запошљавања бројних кадрова, међу којима су електричари и остали за рад на терену – закључио је он.

Са Матом Жарићем нисмо успјели да ступимо у контакт, као ни са премијером Републике Српске Радованом Вишковићем.

Вишковић

Радован Вишковић је недавно истакао да Републици Српској припада 41 одсто за инвестиције што није мало за улагање у електроенергетски сектор. Рад компаније “Електропренос” дефинисан је путем оперативних подручја Бањалука, Мостар, Сарајево и Тузла, у оквиру који су теренске јединице од Бихаћа до Требиња.

Коментари

Please enter your comment!
Please enter your name here