Представници опозиционих странака у Српској никада до сада нису акредитовали своје посматраче за надгледање процеса штампања гласачких листића, али су ове године то затражили јер је откривено да је у претходном периоду из магацина Централне изборне комисије БиХ нестало 35 тона папира за штампање гласачког материјала.
Представници владајућих странака тврде да опозиционари у ствари себи прибављају алиби за пораз који их чека на октобарским изборима.
Посланик СДС-а у Народној скупштини Српске Давор Шешић каже за “Глас Српске” да су ове године тражили да присуствују штампању гласачког материјала зато што се недавно сазнало да је из магацина ЦИК-а за десет година нестало 35 тона папира.
– Штампање гласачког материјала прате занимљиви детаљи и афере и зато смо тражили да присуствујемо штампању јер желимо да спријечимо било какве малверзације – рекао је Шешић.
С друге стране, посланик СНСД-а Игор Жунић каже да се иза овогодишњег захтјева СзП-а да надгледа штампање листића не крије намјера да спријече малверзације, већ сасвим други мотиви.
– У СзП-у су дигли галаму и почели да говоре да ће тражити од ЦИК-а да њихови посматрачи присуствују штампању гласачких листића, али након што је штампање већ почело. Зато бих рекао да је прије у питању страх од избора, па унапријед праве алиби за пораз који ће доживјети 7. октобра – каже Жунић.
Портпарол ЦИК-а БиХ Максида Пирић каже за “Глас Српске” да је присуство и учешће посматрача у изборном процесу прецизирано Упутством у условима и процедурама за акредитовање изборних посматрача, које је донесено 2014. године.
– Упутство каже да политички субјекти могу да имају своје посматраче на свим изборним мјестима, од ЦИК-а, преко Центра за бирачки списак, Главног центра за бројање, мјеста гдје се штампа изборни материјал, па до самих бирачких мјеста – каже Пирићева, додајући да рок за акредитацију посматрача истиче 15 дана прије дана избора.
Штампање гласачких листића за више од 3,3 милиона бирача почело је у четвртак у поподневним часовима. Биће штампано око 14 милиона гласачких листића.
Видео-надзор
Из ЦИК-а БиХ саопштено је да је процес штампања и паковања гласачких листића најзаштићенији сегмент изборног процеса.
– Процес се одвија под контролом Централне изборне комисије БиХ и видео-надзором, а сам гласачки листић, осим воденог жига, садржи и друге системе заштите који гарантују потпуну заштиту процеса – кажу у ЦИК-у.